Vysílací studio: 377 422 222
Dopravní linka: 800 190 800
FLIPSYDE - Happy Birthday
Playlist
FLIPSYDE
Happy Birthday
Právě vysílá:
Hitrádio FM Plus
Rádio, které hraje...

ZMĚNA PRAVIDEL NARYCHLO A POČESKU: Čestné prohlášení o testu už nestačí

ZMĚNA PRAVIDEL NARYCHLO A POČESKU: Čestné prohlášení o testu už nestačí

Prokazovat se při návštěvě restaurace či kulturní akce čestným prohlášením o absolvování testu v zaměstnání či samotestu již nelze. Ministerstvo zdravotnictví změnilo pravidla a požaduje po lidech doklad o prodělání nemoci, očkování či oficiální test.

Lidé mířící do restaurací či za kulturou či sportem musejí nyní splňovat některou z podmínek „systému O-N-T”, což je ministerská zkratka pro očkování – prodělanou nemoc, respektive test. Ten však musí být proveden v certifikované laboratoři, nebo jej zákazník musí absolvovat bezprostředně před vstupem do restaurace či na zahrádku.

Jak upozornil server Echo24, čestné prohlášení již nestačí. Ministerstvo to zdůvodňuje tím, že čestné prohlášení bylo navázáno na mimořádné opatření, které stanovovalo povinné testování ve školách a v zaměstnání. To již neplatí, a proto nelze uznávat ani čestná prohlášení o provedení samotestu v zaměstnání.

Lidé, kteří chtějí chtějí vyrazit do restaurace či za kulturou, případně se ubytovat v hotelu, by se tak nyní měli být schopni prokázat, že mají nejméně 14denní odstup od očkování. Další možností je schopnost doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů. Lidé se mohou rovněž prokázat absolvováním PCR testu s negativním výsledkem. Test nesmí být starší než sedm dní. V případe antigenního testu se lhůta zkracuje na tři dny.

zdroj: Novinky.cz, echo24