Rádio, které hraje...

Evropský festival mládeže přinesl plzeňské atletice 3 medaile

Datum: 1. 8. 2022
Autor: Bára Purkartová

Po skončení MS v Oregonu následovala hned vzápětí další velká akce, kterou tentokrát byl Evropský Olympijský Festival Mládeže – EYOF, tedy evropská olympiáda pro děti do 17 let. V konkurenci 48 zemí zanechali silnou stopu i reprezentanti atletického klubu z Plzně. Každou zemi mohlo reprezentovat pouze 14 kluků a 14 holek, přičemž vždy maximálně 1 v disciplíně. Do nabitého českého týmu se probojovali na základě výsledků Jan Škarban, Jonáš Fleisig, Viktorie Jánská, Adéla Hanáková a z Plzeňské atletické akademie, avšak závodící za Klatovy ještě Karolína Machová.

O vůbec první medaili celé české výpravy se postarala poměrně překvapivě 2. den soutěží Viktorie Jánská ve skoku dalekém, když si pro bronzovou medaili doskočila výkonem 573 cm. Jánská původně ve skoku dalekém ani neměla startovat, ale nakonec se radovala ze skvělého úspěchu. V náročné soutěži díky větru dokázala udržet nervy, překonat několik favoritek a díky tomu si odváží z evropské Olympiády perfektní výsledek. Viktorie ještě bojovala v její hlavní disciplíně, tedy běhu na 100 m př., kde obsadila ve finále skvělé 5. místo za výkon 13,84 s. Poslední den soutěží ještě pomohla štafetě dívek, kde podala skvělý výkon na 200 m. Holky bohužel obsadily se štafetou těsné 4. místo.

Pomyslnou bramborovou medaili si odveze i Jonáš Fleisig, ten pomohl štafetě stejně jako jeho týmová kolegyně na 200 m úseku. Chlapci i přes český rekord zaostali za medailí o pouhé 4 setiny sekundy. Jony se postavil ještě na finále 200 m, kde po bojovném výkonu z nevýhodné 1. dráhy obsadil časem 22,52 s vynikající 6. místo, za které se rozhodně v nabité evropské konkurenci nemusí stydět.

V sedmiboji dívek 2 dny bojovala nejen se soupeřkami, ale i se zraněním Adéla Hanáková. Pár týdnů před odjezdem si nešťastně zlomila prst na pravé ruce, a i přes bolest během celých dvou dnů se nevzdávala a snažila se bojovat o co nejlepší umístění. Součtem 4895 bodů obsadila celkové 6. místo. Na soupeřky tradičně získávala body v technických disciplínách, kdy dokázala zvítězit ve skoku vysokém výkonem 168 cm. V běhu na 800 m si dokázala vylepšit osobní rekord na 2:32,86 s.

O další medaili se skvělým příběhem postarala ve vrhu koulí zástupkyně Klatovské atletiky, která je podporována atletickou akademií, Karolína Machová. Kája od 1. pokusu figurovala na 1. příčce novým osobním rekordem 15,23 m, soupeřky se trápily a vše vypadalo slibně. V posledních 2 sériích se však favorizované soupeřky chytly a před posledním pokusem figurovala Kája na 4. místě, tedy bez medaile. Tlaku se však nezalekla, spíš jí motivoval a finálním pokusem posunula maximum o dalšího půl metru na 15,63 m a zaslouženě si odvezla stříbrnou medaili.

O poslední medaili celé výpravy se poslední den soutěží postaral Jan Škarban v běhu na 2000 m př., když si dokázal vylepšit svůj 3 týdny starý osobní rekord o další 4 sekundy a časem 5:47,96 si doběhl pro druhé místo za vítězným Španělem. Honza tímto výkonem zaostává již pouze sekundu od českého rekordu jehož autorem je elitní běžec Jakub Holuša. Na jeho překonání má Honza ještě rok a máme se tedy na co těšit!

Podtrženo sečteno plzeňští atleti posbírali 8 finálových umístění a 3 medaile, Česká atletika potom celkem 11 medailí a spolu s Maďarskem, Polskem a Itálií obsadila 1. místo v počtu medailí v hodnocení národů! Atleti přispěli České republice nejvýraznějším počtem medailí v historii.