Vysílací studio: 377 422 222
Dopravní linka: 800 190 800
ZAYN & SIA - Dusk Till Dawn
Playlist
ZAYN & SIA
Dusk Till Dawn
Právě vysílá:
Jirka Pelnář
Dopoledne na Hitrádiu FM Plus

Plzeňské oslavy vzniku republiky

Plzeňské oslavy vzniku republiky
Datum: 24. 10. 2022
Autor: Bára Purkartová

Už tradičně celodenním programem, komentovanými prohlídkami a zlevněným vstupným do muzeí, památek, galerií, zoo a dalších turistických cílů oslaví i letos Plzeň vznik samostatného Československa. Na státní svátek 28. října se pro tisíce návštěvníků otevře 40 míst za symbolických 28 korun, někde bude vstup i zdarma. Celodenní program vyvrcholí v 17:00 slavnostním shromážděním na náměstí T. G. Masaryka, odkud vyjde v 18:00 lampionový průvod na náměstí Republiky, kde akci zakončí tradiční ohňostroj.

Lidé mohou také navštívit sportovní instituce nebo absolvovat speciální prohlídky města a okružní jízdy historickými vozy městské dopravy. Uskuteční se oblíbený DEPO Street Food Market i koncerty na náměstí Republiky od 13:00 do 16:30. Letošní novinkou je den otevřených dveří na Masarykově základní škole na Jiráskově náměstí, jejíž základní kámen položil Tomáš Garrigue Masaryk. Škola letos slaví 100 let.

Lampionový průvod se vydá z náměstí T. G. Masaryka v 18:00. Trasa povede po Klatovské třídě a letos nově odbočí do Americké a Jungmannovy ulice a ulicí Bedřicha Smetany dojde na náměstí Republiky.

"V návaznosti na loňskou úspěšnou stezku Z Hamburku na Petrohrad bude od 24. do 31. října připravena nová vzdělávací trasa s názvem Americká - osa centrální oblasti. Seznámí s jednou z nejvýznamnějších plzeňských ulic a okolím a upozorní na zajímavá místa, události i osobnosti města z období první republiky a 20. století," řekl vedoucí odboru prezentace a marketingu Jana Komišová. Součástí trasy bude vědomostní soutěž pro děti. Hrací kartu si mohou vyzvednout v infocentrech na náměstí a u hlavního nádraží.

Oslavy doprovodí dvě výstavy. Expozice Stavitelé města v letech 1914 až 1948 se koná ve Smetanových sadech od 4. října do 3. listopadu. Do stejného data je k vidění také výstava Sokolská jubilea v mázhauzu radnice, která začne 8. října.

Klatovská třída bude plně uzavřená od 17:55 do 18:30 od křižovatky ulic U Trati a Borská po Tylovu a Americkou ulici. Kolem náměstí T. G. M. budou od 09:00 do 19:00 blokována parkovací místa, což čeká také od 16:00 do 19:30 náměstí Republiky v úseku Solní-Prešovská.

Zdroj: https://www.plzen28rijen.eu,  ctk