Vysílací studio: 377 422 222
Dopravní linka: 800 190 800
LP - Lost On You
Playlist
LP
Lost On You
Právě vysílá:
Hitrádio FM Plus
Rádio, které hraje...

Podvodníci dál útočí!

Podvodníci dál útočí!
Datum: 1. 3. 2024
Autor: Bára Purkartová

Dávejte si opravdu dobrý pozor na to, komu zvedáte telefon! 

Policisté napříč celým Plzeňským krajem během uplynulých pár dní přijali množství oznámení o podvodech v online prostředí, a to navzdory neustálým varováním a upozorněním, aby lidé byli obezřetní, nestali se oběťmi podvodníků a nepřišli o své úspory.

Triky se často opakují. Podvodníci se vydávají například za pracovníky nejrůznějších bankovních společností. Svým vytipovaným obětem namluví, že jim byl napaden bankovní účet, a že by měly peníze okamžitě převést jinam. Navedou je, aby finance uložily do bitcoinmatu, případně aby je investovaly. 

K podvodům ale dochází také třeba na internetových bazarech. O peníze vás mohou obrat ti, co zboží nabízí, ale také poptávají. Příkladem je kauza, kdy žena inzerovala na internetovém portálu k prodeji obraz. Na nabídku reagovala neznámá osoba a měla o obraz zájem. Zaslala prodávající odkaz, po jehož otevření se objevila webová stránka, která vypadala jako oficiální stránka přepravní společnosti. Poškozená tam pak zadala číslo své platební karty, platnost a CVV kód. Poté byla přesměrovaná na stránku, která vypadala jako stránka pro přihlašování do internetového bankovnictví. Tam se poškozená neúspěšně pokusila přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla, čímž však odeslala přihlašovací údaje podvodníkovi a zpřístupnila mu tak své internetové bankovnictví. Ten pak z jejího bankovního účtu zadal několik platebních příkazů a žena přišla o téměř 30 tisíc korun.

Další si dopisovala přes sociální síť s podvodníkem, který z ní pod záminkou koupě letenek a společné dovolené či zaplacení právních služeb a poplatků vylákal více než milion korun, které žena poslala na různé bankovní účty.   

V souvislosti s těmito případy policie znovu apeluje na lidi, aby byli obezřetní a chránili svoje finanční prostředky. Dbejte zvýšené opatrnosti při cizích telefonátech. V případě, že by byly vaše peníze v ohrožení, banka koná vlastní opatření, nikdy od vás nebude požadovat nestandardní transakce, abyste zrušili účet, převedli peníze na jiný účet nebo peníze vybrali a vložili do bitcoinmatu.

Nikdy nikomu také neposkytujte přístupy k vašemu internetovému bankovnictví, ofocené doklady ani osobní údaje s daty narození. Neinstalujte si do vašich zařízení programy pro vzdálený přístup. Nenechte se zlákat ani vidinou snadného zbohatnutí nebo romantického vztahu. Chraňte také svoje soukromí. Nikomu neposílejte svoje intimní fotografie či videa s choulostivým obsahem, mohou být v budoucnu zneužity k vydírání. Radíme na podobné žádosti vůbec nereagovat.

Zdroj: PČR