.webp)
8. 7. 2025 00:00
Zoologická zahrada v Plzni se může pochlubit unikátem. Vůbec poprvé za dobu chovu se jí narodila mláďata chřestýše rohatého mohavského (Crotalus cerastes cercobombus). Jelikož jsou chřestýši vejcoživorodí, odpadá tak fáze inkubace vajec a narozená mláďata jsou jednoho dne objevena v teráriu u dospělých.
Na rozdíl od dospělých nejsou novorozená mláďata schopna chřestit. Chřestidlo je totiž tvořeno odumřelými šupinami, které přibývají při každém svlékání. K tomu prvnímu dojde během prvních několika dnů života, a tak jim přibyde i první článek chřestidla.
Chřestýš rohatý mohavský je poddruh vyskytující se na poměrně omezeném areálu na jihu Arizony a severozápadě Mexického státu Sonora. Nejde ani o běžného chovance, v rámci zoologických zahrad jej lze vidět pouze v Plzni a v pěti zařízeních v USA.
Zdroj: FB Zoo Plzeň